Yargıtay Başkanı: İslam Ülkeleri Başsavcılar Birliği kurulacak

Suudi Arabistan Kalkınma Fonu gün içerisinde Türkiye ile 55 milyon dolarlık yeni bir kredi anlaşması imzaladığını açıklarken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin de Suudi Arabistan Krallığı Başsavcısı Suud Bin Abdullah Almujib ve beraberindeki heyetle görüştü.

Almujib, Şahin’in resmi davetlisi olarak Türkiye’ye geldi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı binasındaki görüşmede, Şahin ve konuk Başsavcı, iki ülke başsavcılıkları arasında mutabakat zaptı imzalanması ile İslam Ülkeleri Başsavcılar Birliği’nin kurulması konularını ele aldı.

Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Başsavcı Şahin, İslam Ülkeleri Başsavcılar Birliğinin kurulmasına ilişkin hazırlanan taslak metni Suudi yetkililere sunduklarını söyledi.

Başsavcı Şahin “Nisan ya da mayıs ayı gibi mutabakat zaptı ve İslam Ülkeleri Başsavcılar Birliği’nin kurulmasına ilişkin adım atmış olacağız” dedi.

Suudi Arabistan heyetinin de konuya olumlu yaklaştığını dile getiren Bekir Şahin “Görüşmede kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yönelik saygısız tavırlar ve Gazze’de yaşanan olaylar nedeniyle İslam ülkelerinin birliği için bir araya gelmenin önemine vurgu yaptım. Kendisi de bunun yerinde olacağını düşünüyor. Birliğin kurulması konusunda ciddi bir adım atmış olacağız” diye konuştu.

55 MİLYON DOLARLIK KREDİ

Suudi Arabistan Kalkınma Fonu gün içerisinde Türkiye ile 55 milyon dolarlık yeni bir kredi anlaşması imzaladığını açıklamıştı. Suudi Arabistan Kalkınma Fonu’nun açıklamasında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik, SFD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmed Al-Khateeb ve SFD İcra Kurulu Başkanı Sultan Al-Marshad’ın katılımıyla anlaşmaya yönelik imza töreni gerçekleştirildiği belirtildi.

Söz konusu kredinin “Devlet Okullarında Depreme Bağlı Riskin Azaltılması Projesi” kapsamında kullanılması hedefleniyor. İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu’nda imzalanan anlaşma kapsamında alınacak kredi ile yaklaşık 55 bin metrekare büyüklüğe sahip 5 devlet okulu rehabilite edilecek.

SUUDİLERDEN 300 MİLYONLUK FİNANSMAN

Suudi Arabistan Kalkınma Fonu, son 40 yılda Türkiye’de enerji, sağlık, tarım ve eğitim gibi alanlarda değeri 300 milyon doların üzerinde olan 9 kalkınma projesi ve programını finanse etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Suudi Arabistan Turizm Bakanı Ahmed Al Khateeb

“TURİSTLERİ SUUDİ ARABİSTAN’A GÖTÜREBİLİRİZ”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, beş gün önce Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu’nda yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’ın çok iddialı turizm hedefleri olduğunu savunarak şunları söylemişti:

– Oradaki tesislerin yapılmasına ve işletmesine katkıda bulunabiliriz. Oraya tur operatörlerimiz ile turist götürmeye de katkıda bulunabiliriz. Dolayısıyla Türkiye ile Suudi Arabistan’ın bu alanlarda işbirliği yapması hem bizim hem onların menfaatine. Tur operatörlerimiz yazın buraya nasıl turist getiriyorlarsa, para kazanarak, oraya da turist götürebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir