Uyuz vakalarındaki artış doktorları alarma geçirdi

Doğrudan cilt teması yoluyla yayılan, akarların neden olduğu son derece bulaşıcı ve kaşıntılı bir cilt istilası olan uyuz, günlük hayatı tehdit etmeye başladı. Özellikle bakım evleri ve üniversite yurtları arasında artış gösterdiği konuşuluyor.

Doktorlar da, parazit sorununun daha yaygın hale gelmeden önce önlem alınması ve bastırılması konusunda endişelerini dile getirdiler.

İngiliz Dermatologlar Derneği Başkanı Prof. Mabs Chowdhury, Guardian’a, “Uyuzun bakım evlerinde, üniversite yurtlarında ve diğer toplu yaşam tesislerinde yayılması büyük bir endişe kaynağıdır. Bu durum tedaviyi çok daha zor hale getiriyor. Bir kişi bile tamamen tedavi edilmezse herkes yeniden enfeksiyon kapabilir. Sosyal bakımdaki zorluklar ve tedavi eksiklikleri göz önüne alındığında, halk sağlığı kurumlarının bakım tesislerindeki salgınlara karşı plan yapması gerekiyor.” dedi.

Uyuz istilası sırasında, mikroskobik akarlar kişinin cildinin üst katmanına girerek döküntü ve kaşıntıya neden olur ve şiddeti gece boyunca artar.

New York Şehri Sağlık ve Zihinsel Hijyen Departmanına göre enfekte alanlar ve belirtiler genellikle şunları içeriyor…

NERELERDE GÖRÜLÜYOR?

Bilek
Kol
Dirsek
Diz
Cinsel organlar
Parmak araları
Bel çevresi
Kalçaların arası
Kol altı

BELİRTİLERİ NELER?

Kırmızı leke
Sivilce
Şişlik
Döküntü
Kabarcık
Ciltte kısa, koyu çizgi
Derinin “kabuk” şeklinde kalınlaşması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir