Pandemi dönemiyle birlikte ortaya çıktı… Dijital bankalara yapılan başvuru hem müşteri hem de yatırımcının ilgisini çekiyor

Dijital bankacılık son yıllarda hayatımızda yer tutan önemli noktalardan biri oldu. on Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) düzenlemesinin ardından süreç hız kazandı. Fintek şirketlerinin dışında da bu alana yatırım yapma iştahı kabaranlar oldu. Bu alanda hem müşteri hem de yatırımcı ilgisi artınca altyapı şirketlerinin gelirleri de arttı.

Hürriyet gazetesinden Yasemin Salih, sektörün teknolojik altyapısını hazırlayan GTech ile dijital bankacılıktaki hazırlıkları konuştu.

Taşkaya, konu ile ilgili ilk olarak “Ciddi bir genç grubu var. Alışveriş ve ödeme sistemlerinde beklentileri farklı. Bunun yanında enflasyonist ortam nedeniyle finansman ihtiyaçları da çeşitlendi” diye konuştu.

Taşkaya’nın verdiği bilgilere göre dijital bankaların faaliyet izni alabilmesi için gerekli olan asgari ödenmiş sermaye tutarı, nakden ödenmiş olmak üzere, 1 milyar Türk Lirası olarak belirlenmiş. BDDK bu tutarı artırmaya yetkili konumda. Ayrıca dijital bankaların kredi müşterileri, yalnızca finansal tüketicilerden ve KOBİ’lerden oluşabiliyor.

10’A YAKIN BAŞVURU SÜRECİ VAR

Taşkaya,“E-ticaret şirketleri ve fintek şirketleri dijital banka için başvuru yapıyor. Bunun dışında A101 gibi şirketler de başvuru yaptı, izinler alındı. Bu süreçte teknolojik altyapı kritik. BDDK sen altyapı çalışmalarını dokuz ay içinde yap, beni denetime çağır diyor. Herkes kendine göre bir iş modeli ile geliyor. İnşaat şirketleri de var tekstil firmaları da. Ortadoğu’dan bir grup Türkiye’de dijital banka kurmak için geldi. Şu anda 10’a yakın başvurunun süreci devam ediyor” dedi.

Türkiye’de halen nüfusun yüzde 30’unun banka müşterisi olmadığına dikkat çeken Taşkaya, “Pazar büyük. Özellikle mikrofinans tarafında büyük fırsatlar var. Şirketlerin birçoğu bu yüzde 30’dan pay almak istiyor” şeklinde konuştu.

Araştırmaların 2030’a kadar bankacılık sektörünün bugüne kadar görülmemiş bir dijital ortama kavuşacağına işaret ettiğini söyleyen Mine Taşkaya, şu bilgileri verdi:

“Yapay zeka finans sektörünün her aşamasında etkili olacak. Bu nedenle herkes olabildiğince veri toplamaya çalışıyor. Açık bankacılık geliyor. Bu alan büyüyeceği için sadece lisans almaya odaklananlar da var. Bunu bir yatırım olarak görüyorlar. Dijital banka lisansı alıp sonra satmak üzere plan yapıyorlar.”

Dijital Banka izni alan şirketlerden Colendi’nin patronu Bülent Tekmen, 30 yılı aşkın süredir ödeme sistemleri alanında faaliyet gösteren bir girişimci. Endüstri Mühendisi olan Tekmen, “İlk olarak ‘İninal Kart’ı elektronik para olarak kurduk. İlklerdendi şu anda 70’ten fazla şirket o alanda. Sonra sattık. Arkasından yaptığımız işlerden biri de Setl adında bir İngiliz şirketi satın almak oldu. Bütün merkez bankalarıyla çalışıyor. 10 yıllık hedef 100 milyon kullanıcıya ulaşmak” dedi.

HEDEF TRİLYON DOLARLIK DEĞER

Dijital bankacılıkta Colendi adıyla kuruluş izni aldıklarını, şu anda faaliyet izni için çalıştıklarını söyleyen Tekmen, şu bilgiyi verdi:

“Hedefimiz Türkiye’nin bankacılıktaki gelişmiş kaslarını dünyaya göstermek. Bu çok özel bir alan. Oyuncu sayısı çok ama mutlaka konsolide olacak. Henüz faaliyete geçen bir dijital banka yok. Hedefimiz trilyon dolarlık değer yaratmak.”

KURULUŞ İZNİ ALAN FİRMALAR

– Hayat Katılım Bankası

– Kasa Katılım Bankası

– T.O.M. Katılım Bankası

– FUPS Bank k Ziraat Dinamik

– Colendi Enpara

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir