Kültürel Mirasın Modern Yorumu:  Steve Coleman 17 Kasım’da CRR’de!

 

Kültürel Mirasın Modern Yorumu: 

Steve Coleman 17 Kasım’da CRR’de!

 

Steve Coleman & Reflex Üçlüsü ile Cazın Derinliklerine Seyahat

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu, 17 Kasım Cuma akşamı saat 20.00’de, çağdaş caz müziğinin öncü isimlerinden Steve Coleman ve üçlüsü Reflex’i ağırlıyor. Amerikan modern cazının sınırlarını zorlayan alto saksafoncu, besteci ve müzik teorisyeni Steve Coleman’a; bas gitarda Rich Brown, davulda Sean Rickman eşlik edecek. Coleman ve Reflex, bu performanslarıyla, sadece kendilerine has özgün sesleriyle değil, aynı zamanda caz severlere sundukları derin ve etkileyici müzikal deneyimle de akıllarda kalacak.

 

Coleman’ın sanatı, Afrika ritimleri ve melodilerini, modern cazın özgür ruhu ile birleştiriyor. Eski kültürlerin derinliklerinden süzülüp gelen ve Von Freeman ile Sam Rivers gibi ustalardan aldığı ilhamla yoğrulan ses, Coleman’ın Batı Afrika müziğine olan ilgisi ile şekilleniyor. Coleman, bu etkileri M-Base konsepti altında toplayarak, doğaçlama cazın sınırlarını zorlayan yenilikçi ve dinamik bir tarz geliştirdi.

 

Coleman’ın, müziksel bir dil olarak M-Base’i tanımladığı, 1980’lerde Graham Haynes ile birlikte yürüttüğü sokak orkestrasından gelişen ve sonrasında “Steve Coleman and Five Elements” olarak evrilen efsanevi topluluğunun yankıları, Motherland Pulse, On The Edge Of Tomorrow ve World Expansion gibi albümlerinde kendini gösterdi. Bu albümler, Afro-Amerikan müziğinin erken dönem formlarını yeniden tanımlarken, melodik genişlemelere de yer vermiş, bu sayede Coleman’ın müziğinde sınırsız yaratıcılığın kapılarını aralamıştır.

 

Cazın dâhiyane çocuğu olarak görülen Coleman, müziğini sürekli evrimleştirerek Afrika, Asya ve Latin kültürlerinin melodik, ritmik ve yapısal bileşenleri ile bezemekte, bilgelikle harmanladığı doğa, metafizik ve bilim ilhamlarıyla müzikseverleri kozmik bir keşfe çıkarmaktadır. Reflex ile sahneye çıkan Coleman, cazın bu etkileyici ve dönüştürücü gücünü yaşamak isteyen herkesi, bu özel akşamda, müziğin transandantal sınırlarını zorlayan bir yolculuğa davet ediyor.

 

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşecek bu caz serüveninin biletleri 50-100-165 ve 200 TL olarak CRR gişesinde ve Biletix’te satışta.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir