İliç’teki maden faciası: Şirketin sigortası yokmuş

Erzican İliç’te Anagold Madencilik’e ait Çöpler Madeni’nde yaşanan heyelan sonucu 9 işçi toprak altında kaldı. Arama çalışmaları gece-gündüz devam ederken, madenin zorunlu sigorta kapsamına girmediği belirlendi.

Hürriyet’in haberine göre, Erzincan’ın İliç ilçesindeki Anagold Madencilik şirketine ait Çöpler Madeni’nin, 13 Şubat’taki heyelandan sonra sigortasız olduğu belirlendi. 301 işçinin öldüğü Soma faciası sonrası, maden işletmelerine, çalışanların kaza sonucu ölüm ve sakatlık risklerine karşı sigorta yapmaları zorunlu hale getirildi. Bu düzenleme, maden çalışanları zorunlu ferdi kaza sigortası adıyla 2015’te başladı. Sigorta kapsamında, madenlerin güvenliği ve standartlara uygunluğu denetleniyor; uygun olmayan işletmelerin faaliyetleri durduruluyor ya da ruhsatları iptal ediliyor.

Birçoğu denetimden geçmedi

Sigorta uygulamasının başlamasından itibaren, başvuran maden ocaklarının neredeyse yarısı denetimlerden geçebildi, diğerleri iş güvenliği standartlarına uymadığı için sigortalanamadı. Bazı maden işletmeleri de, sigortanın ek maliyetinden dolayı faaliyetlerini durdururken, bazıları kaçak çalışmayı tercih etti. 2016’da Şırnak’ta yaşanan ve 7 işçinin ölümüyle sonuçlanan kazada madenin kaçak çalıştığı belirlenmişti. Bugüne kadar sigorta şirketleri, 832 madende çalışan işçileri zorunlu olarak sigortaladı.

TIKLAYIN – CHP’li Yavuzyılmaz açıkladı: Enerji Bakanlığı, Anagold’un ruhsatlarını iptal etmemiş

Teminatlar yükseltilip koşullar iyileştirilmeli

Madencilik alanında zorunlu sigorta uygulaması, maden işletmelerine çalışanları için olası kaza risklerine karşı sigorta yaptırma zorunluluğu getiriyor. Ancak, Erzincan’daki Çöpler Madeni gibi bazı işletmeler bu sigorta kapsamı dışında kalabiliyor.

Soma faciasından sonra getirilen bu zorunlulukla madenlerin güvenlik ve standartlara uygunluğu denetleniyor, uygun olmayan işletmelerin faaliyetleri durdurulabiliyor. Bu sistemle maden çalışanlarının güvenliği artırılmaya çalışılıyor, ancak sigortalanan maden sayısı ve teminat miktarları konusunda eleştiriler var. Maden kazaları sonucu yaşanan kayıpların ardından sigorta teminatlarının yetersiz kaldığı ve günün koşullarına uyarlanması gerektiği belirtiliyor.

Altın madenleri kapsam dışı

2015 yılından bu yana uygulanan maden sigortası sadece yer altı ve belirli yer üstü kömür madenlerini kapsıyor, altın madenleri bu kapsamın dışında bırakıldı. Bu durum, Erzincan İliç’teki Anagold Madencilik şirketine ait Çöpler Madeni’nin sigortasız kalmasına neden oldu. Sigortacılar, Çöpler Madeni çalışanlarının farklı şirketler tarafından yapılan faaliyetler için ayrıca sigorta yaptırılıp yaptırılmadıklarının belirsiz olduğunu ifade ediyor.

Erzincan İliç’teki Çöpler Altın Madeni’nde toprak kayması 

Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold şirketine ait Çöpler Altın Madeni’nin bulunduğu geniş bir alanda, 13 Şubat saat 14.28’te toprak kayması meydana geldi. Yaklaşık 10 milyon metreküp toprak, 200 metrelik yamaçtan hızla aşağı doğru aktı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, söz konusu toprağın 800 metre hareket ettiğini belirtti. En az 9 işçi bu kayan toprağın altında kaldı. İhbarı üzerine bölgeye Erzincan Jandarma, AFAD ve sağlık ekipleri yönlendirildi. Fırat Nehri’ne doğru kayan devasa toprak yığınının, siyanür ve sülfürik asit ile yıkanmış malzemelerden oluştuğuna yönelik açıklamalar yapıldı. 

Anagold Maden’de (İliç’te) çalışan bir işçi, T24‘e aktardığı bilgilerde her vardiyada 400 işçi çalıştığını belirterek, “Gördüğünüz topraklar siyanürlü” dedi. Şirketin, tüm itirazlara rağmen Murat Kurum’un Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olduğu dönemde kapasite artırımına gittiği ve maden hakkında “ÇED raporuna gerek yok” kararı verildiği ortaya çıktı.  

 

TIKLAYIN – Erzincan’da Çöpler Altın Madeni’nde toprak kayması: “Arka tarafta da kayma var; her vardiyada 400 işçi çalışıyor”

TIKLAYIN – İliç’te göçüğe giden yol: Siyanür sızdırdı, ruhsatı iptal edilmedi; vergi borçları silindi, parasını katladı

Çöpler Madeni’ndeki “kapasite artırımı izni” Murat Kurum’un bakanlığı döneminde verilmiş!

TIKLAYIN – Yerlikaya: Cevherin konumlandırıldığı yığın liç alanında kayan kütlenin hacmi 10 milyon metreküp, 9 işçimiz bu kütlenin altında kaldı

GALERİ – Çöpler Altın Madeni’nde siyanürlü toprak kaydı | “Maden patronları ve onları koruyup koruyan yargı, bugünkü felaketin faili”

TIKLAYIN – TMMOB Başkanı Türkkolu: “Göçük altında kalan madenciler, resmi rakamın 5 katı”

TIKLAYIN – TTB’den Çöpler Altın Madeni hakkında açıklama: Siyanür sızıntısı ile gündeme gelen madenin ruhsatı iptal edilmediği gibi, kâr hırsıyla kapasitesinin artırılması faciaya davetiye çıkardı

TIKLAYIN – TİP avukatı Özgür Urfa’dan Çöpler Altın Madeni açıklaması: Suç duyuruları İliç Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından örtbas edildi

TIKLAYIN – TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası Başkanı Türkkolu: “Göçük altında kalan madenciler, resmi rakamın 5 katı”

TIKLAYIN – CHP Erzincan Milletvekili Sarıgül: Bu maden sahasının büyük risklere yol açabileceğini hep söyledik; ihmali olanlar hesap vermelidir!

TIKLAYIN – Bakanlık maden faciası açıklamasında “siyanür”e yer vermedi: “Malzeme”nin Fırat Nehri’ne akmaması için kapakları kapattık

TIKLAYIN – CHP’den Bakan Tunç’a maden tepkisi: Soruşturmaya önce Murat Kurum’dan ve kendinizden başlayın

‘Siyanür sızıntısını’ Meclis’te taşıyan Yeneroğlu aşama aşama anlattı: İliç felaketi nasıl bağıra bağıra geldi?

TIKLAYIN – Geçmişte İliç Altın Madeni’ne soruşturma açan Cihaner: Kuruluşundan beri şaibeli; bir siyasiyi kendisine ortak ederek işlerinin ‘yolunda gitmesini’ sağladı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir