Dem kulisleri kaynıyor… Demirtaş taktiğinin hedefi… Parti üçe bölündü

Uğurcan Yardımoğlu

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olabileceğine dair açıklama yapmıştı. Adaylığa yeşil ışık yakan Demirtaş’ın açıklamaları DEM için de sürpriz olduğu söyleniyor. Parti kaynakları, Selahattin Demirtaş’ın İstanbul’da partinin kendi adayıyla yarışması fikrini parti yönetimine ilettiğine dikkat çekiyor. Aday çıkarıp çıkarmama veya kimin aday olacağına, parti kurullarının vereceği belirtilse de Başak Demirtaş’ın adaylık açıklamasının birçok açıdan partiyi zorlayacağı ifade ediliyor. Uzun bir süredir DEM Parti içerisinde çeşitli kliklerin varlığından söz ediliyor. Birbirinden kopuk sayılabilecek bu kliklerden biri Demirtaş’ın cezaevine girdikten sonra ‘sahipsiz’ bırakıldığını düşünüyor ve Başak Demirtaş’ın adaylığının da Selahattin Demirtaş’ın siyaseten bir güç olduğunu ortaya koymak için atılan bir adım olduğu öne sürüyorlar. Partinin önde gelen isimleri için sürpriz olan bu gelişme partideki Kürt İslamcı ve liberal klikler için sürpriz olmadığı düşünülüyor.

Başak Demirtaş’ın adaylığın arkasında Külliye’nin olabileceği ihtimali dile getiriliyor. Başak Demirtaş’ın adaylığının CHP’yle DEM Parti’nin yürüttüğü pazarlıkların başarısız olmasının ardından atılmış bir adım gibi gösterilse de daha dikkat çekici olan bir gelişme var. HDP-DEM Parti’nin sürekli vurguladığı ‘demokrasi’ söylemleri yerine Selahattin Demirtaş’ın son dönemde Kürt kimliğine ve İslam’a yaptığı vurguları not etmek gerekiyor.

Demirtaş son savunmasında “Beni sevenler bilsin ki ben Şeyh Sait torunlarındanım” ifadesini kullanmış ve sosyalistlere ‘İslam’ın önemi’ni anlatmaya girişmişti. 8 Ocak’ta, tüm savunma bittikten sonra sosyal medyaya düşen şu ifadeler çok ilgi çekti:

“Bu toprakların medeniyeti İslam medeniyetidir. Türkiye sosyalistinin bir kısmı bunları bilmez, bilmediği için de topluma ulaşamaz. Bizi var eden bu topraklarda İslam medeniyetidir. 1300 yıldır hepimizi var eden İslam medeniyetidir. İslam medeniyeti geri falan değildir.”

Demirtaş’ın Kürt-İslamcı bir çizgide CHP’yi İstanbul’da yenilgiye uğratacak bir adaylık planı ortaya koyması haliyle gözleri yeni bir açılım ihtimaline ve Külliye’ye çevirdi. Demirtaş’ın adaylığını destekleyen DEM Parti içindeki Kürt-İslamcı ve liberal isimlerin AKP’yle kurulacak diyaloğun bir diğer tarafı olabileceği de not edilmeli. Ancak DEM Parti’nin önde gelen isimlerinin şaşkınlığı da oldukça önemli.

‘DAHA GÜÇLÜ FİGÜRLER VARDI, SÜRPRİZ OLDU’
DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, TBMM’de; grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakırhan, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye başkan aday adaylığı ile ilgili soru üzerine şu açıklamayı yaptı:
“Aday başvurularımız her yerde devam ediyor. Birkaç gün sonra MYK toplantımız var. Orada bunları değerlendireceğiz.”
CHP ile yapılan görüşmeler ile ilgili soruya ise Bakırhan, “Bu konuda kamuoyuna bilgi verdik. Tekrar tekrar aynı şeyleri söylemek, sanırım ihtiyaç yok”

DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorusu üzerine partisinin batı illerinde aday havuzu oluşturduğunu, parti yönetiminin bunu değerlendireceğini belirtip, “Tabii ki Başak Hanım’ın başvurması sevindirici bir şey” dedi. Temelli, “Adaylığı sürpriz oldu mu?” sorusuna ise “Evet benim için şahsım olarak sürpriz oldu tabi, daha önceden haberim yoktu çünkü” yanıtını verdi. Bazı parti yöneticilerine göre Demirtaş’ın ismi daha önce İstanbul için kulislerde “söylenti” olarak dile getirilse de parti yönetiminde gündeme gelmiş veya konuşulmuş değil. Başak Demirtaş’ın doğrudan adaylık niyetini dile getirmesi bu nedenle “Beklenen bir durum değildi” sözleriyle ifade ediliyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Demirtaş’ın adaylık kararını değerlendiren bir parti yöneticisi, “Parti kurulları Başak Demirtaş gibi bir figür varken, başka bir isme karar verebilir mi?” sorusuna ise “Aday havuzumuzda, ondan daha güçlü figürler var.” cevabını verdi.

GÜÇLÜ FİGÜRLERİ DEĞİL, İMAMOĞLU’NU ZORLAYACAK OLANI İSTİYORLAR
Demirtaş’ın adaylığı ekranlarda da tartışılmaya başlandı. Rawest Araştırma Direktörü Roj Girasun Artı TV’de katıldığı programda “Selahattin Demirtaş bu şekilde aktif siyasete geri dönmüş oluyor.” ifadesini kullanırken Selahattin Demirtaş’ın ittifak tartışmalarına dahil olmuş olduğunu belirtti. Başak Demirtaş’ın adaylığını İstanbul’da ‘sarsıcı sonuçlar yaratmaya gebe bir adaylık’ olarak yorumlayan Girasun, DEM Parti’nin farklı bir adayla aynı sonucu alamayabileceğini söyledi. Girasun, “Evet DEM Parti bir aday da çıkarabilirdi ama bu aday İmamoğlu’nun kesinkes kaybetmesini sağlamayabilirdi veya İmamoğlu’nun kazanma ihtimalini pek zayıflatmayabilirdi” dedi.

Girasun, Başak Demirtaş’ın adaylığı kesinleşirse ‘İmamoğlu’nun şansı fazlasıyla zorlaşacağını’ öne sürdü.
Roj Girasun’un anket şirketi olan Rawet Araştırma, Başak Demirtaş’ın ‘Kürt seçmen’ tarafından İBB Başkan adayı olmasının istendiği sonucunu veren bir anket de yaptı. Bu anketin Demirtaş’ın adaylığını duyurmasından iki hafta önce yapılmış olması dikkat çekti.

Rawest Araştırma İstanbul için DEM Parti seçmeni ile yaptığı araştırma sonuçlarını da yayınladı. İstanbul’da 9-12 Ocak tarihlerinde 1002 kişiyle görüşerek yapılan ankette, “Sizce DEM Parti, İstanbul’da aday çıkarmalı mı?” diye sormuştu. Katılımcıların yüzde 69,6’sı ‘katılmalı’ cevabını verirken, İstanbul’da aday çıkarılmasına karşı çıkanların oranı yüzde 25,5’te kaldı. ‘Fikrim yok’ diyenlerin oranı yüzde 3,9’da kaldı. Ankette, İstanbul’da DEM Parti’nin adayı olarak kimi görmek istedikleri de soruldu. Katılımcıların yüzde 34,3’ü Başak Demirtaş derken, Sırrı Süreyya Önder diyenlerin oranı yüzde 26,5 oldu. Bu iki ismi yüzde 6,9 ile Osman Baydemir izledi. Fikir beyan etmeyenlerin oranı yüzde 23 olurken, katılımcıların yüzde 9,4, bu üç isimden farklı kişilerin aday olarak görmek istediklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir