Bitcoin Fiyatı 50 Bin Dolara Yaklaşıyor! Analistler Ne Diyor?

Bitcoin (BTC) fiyatı, spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) önemli miktarda girişle desteklenmekte. Böylece yükseliş ivmesinin artmaya devam etmesiyle 50.000 dolar gibi önemli bir seviyeye yaklaşıyor. Yatırımcıların ilgisindeki bu artış, kripto para piyasasının potansiyel karlılığına yönelik artan bir iyimserliğe işaret ediyor. İşte detaylar…

Bitcoin fiyatı için ETF’ler önemli

BitMEX Research’ten alınan veriler, spot Bitcoin ETF’lerine net girişlerde kayda değer bir artış olduğunu gösterdi. Ayrıca hafta başındaki 68 milyon dolardan hafta sonunda etkileyici şekilde 541 milyon dolara sıçradığını gösteriyor. Bu artış, ikinci işlem gününden bu yana gözlemlenen en büyük akışı temsil ediyor. Ayrıca yatırımcı güveninde ve Bitcoin yatırım araçlarına yönelik iştahta kayda değer bir artışı yansıtıyor.

Net girişler açısından başı çeken yatırım devi BlackRock, dikkat çekiyor. Zira şirket, haftayı Bitcoin ETF’sine akan 250 milyon doların üzerinde bir tutarla tamamladı. Hemen arkasından sırasıyla yaklaşık 188 ve 136 milyon dolar girişle Fidelity ve ARK Invest geliyor. Bununla birlikte, Grayscale ETF, potansiyel kar elde etme faaliyetlerine işaret eden 51 milyon doları aşan tek günlük net çıkışla endişe verici bir eğilim yaşadı.

Fon akışları, Bitcoin’i destekliyor

Bu fon akışları, yatırımcı duyarlılığı ve davranışının önemli göstergeleri olarak hizmet ediyor. Tipik olarak, artan girişler olumlu bir görünüm ve gelecekteki karlara olan güvene işaret eder. Yani sonuç olarak talep arttıkça fiyatları yükseltir. Spot Bitcoin ETF’lerinin yönetim altındaki varlıklarının 10 milyar doların üzerinde olması, kritik. Zira bu, Bitcoin’e yönelik kurumsal ilginin artmakta olduğunu göstermekte.

Bitcoin’in fiyat performansı ETF‘lere güçlü girişleri yansıttı. Ayrıca kripto para birimi haftanın son işlem gününde 48.200 dolara yükseldi. Bu da yedi günde yaklaşık %6’lık bir artışa işaret etti. Bu yukarı yönlü gidişat, güçlü ETF performansının da etkisiyle Bitcoin’in yakın gelecekte 50.000 dolarlık kilometre taşını aşma olasılığının arttığına işaret ediyor. Yükseliş hissiyatına ek olarak, 2025’in sonuna kadar Bitcoin’in fiyatında mevcut seviyelerden %277’lik şaşırtıcı bir artış öngören önde gelen kripto stratejisti Pentoshi’nin tahmini de var.

Pentoshi’nin tahmini

Pentoshi bu potansiyel artışı, kurumsal yatırımcılara kripto para piyasasına daha geniş erişim sağlayan spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasına bağlıyor. Pentoshi, Bitcoin’in üç günlük grafiğinin “güzel” göründüğünü söylüyor. Kripto stratejistine göre, Bitcoin önümüzdeki 22 ay içinde yükselme potansiyeline sahip. Bitcoin’in bu süreçte mevcut seviyelerden yaklaşık %277’lik bir ralliye tanık olması olasılık dahilinde. Analist, şunları söylüyor:

Bence 2025 yılı sonuna kadar BTC’yi 180.000 dolar seviyesinde görmemiz mümkün… Ve kesinlikle dünyanın geldiği ve gittiği noktanın o kadar da çılgınca olduğunu düşünmüyorum. Herhangi bir nedenle bir şeyler olur ya da yeni bilgiler gün ışığına çıkarsa, o zaman yanıldığımı kabul edeceğim. Ancak bugüne kadar, en azından yüksek zaman dilimlerinde. çoğu zaman oldukça isabetli sonuçlar elde ettim.

Dahası, HODL15Capital’in verileri, yeni piyasaya sürülen dokuz spot Bitcoin ETF’sinin toplu olarak MicroStrategy’den daha fazla Bitcoin tuttuğunu ortaya koyuyor. Bu da ETF’lerin kripto para alanındaki artan etkisini vurgulayan önemli bir kilometre taşı. Bitcoin’in fiyat yörüngesini çevreleyen iyimserliğe rağmen, potansiyel fiyat dalgalanmaları ve kâr elde etme faaliyetleri dikkate alınması gereken riskler olmaya devam ediyor.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir