“Nakit Kraldır” Dönemi Sona Mı Eriyor? BofA Açıkladı!

Bank of America’nın açıkladığı son anket sonuçlarına göre, dünya genelindeki yatırımcıların piyasalara olan güveni Ağustos ayında olumlu bir seyir izledi. Anket sonuçlarına göre, küresel yatırımcıların Ağustos ayındaki beklentileri, Şubat 2022’den bu yana en düşük seviyesine inen aşağı yönlü beklentilerle birlikte önemli bir iyileşme kaydetti. Toplam varlığı 545 milyar doları aşan fon yöneticilerinin görüşleri, piyasa katılımcılarının önümüzdeki 12 ay içinde küresel büyümenin zayıflayacağı yönündeki kanaatini sürdürdüğünü, ancak bu beklentinin daha önceki döneme göre belirgin bir iyileşme gösterdiğini gösterdi.

Ankete katılan yatırımcıların yüzde 75’i, önümüzdeki dönemde küresel büyümenin yavaş bir seyir izleyeceğini veya büyüme konusunda endişe taşımadıklarını ifade etti. Bu oran, Temmuz ayındaki yüzde 60 seviyesinden belirgin bir düşüşle yüzde 45’e geriledi. Ayrıca, yatırımcıların portföylerindeki nakit tahsisleri de dikkate değer bir düşüş gösterdi. Nakit tahsisi oranı bir önceki aya göre yüzde 5,3’ten yüzde 4,8’e gerilerken, hisse senetlerinin portföy ağırlığı da Nisan 2022’den bu yana görülen en düşük seviyeye indi.

Ankete göre, yatırımcılar hisse senetlerine ve emtialara yönelirken, gayrimenkul yatırım ortaklıklarındaki (GYO) pozisyonlar ise son dönemdeki düşüşle beraber finansal kriz döneminden bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Ayrıca, Bank of America’nın anketi, önümüzdeki yıl için faiz indirimi beklentisi taşıyan ve taşımayan yatırımcılar arasında net dengenin yüzde 60 seviyesine çıkarak Kasım 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını da gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir